Tırnak Mantarı ve Batık Tırnak Merkezine Hoşgeldiniz.

Mantarlı Tırnak Bakımı Uygulamaları

Podolife Mantarlı Tırnak Bakımı Uygulamaları
Mantarlı Tırnak

MANTAR

Deride ve tırnakların altında çoğalan ancak mikroskop ile görülebilecek küçük organizmalardır. ! Tüm mantar hastalıkları oldukça bulaşıcıdır ve kolaylıkla yayılabilir.Ayak ve tırnaklarda görülen mantar rahatsızlığı tedavi edilmediğinde vücudunuzun diğer bölümlerine yayılabilir,yakınlarımıza bulaşabilir veya vücudunuzda bakterilere bağlı daha ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.

TIRNAK MANTARI

Onikomikoz olarak isimlendirilen bir hastalık olan tırnak mantar enfeksiyonu esas olarak,dermatofit adı verilen organizmalar tarafından oluşturulur.Bu durum sadece bir kozmetik sorun değildir,tırnak yatağı ve plağını tutan bir enfeksiyondur.Tırnak hastalıklarının yaklaşık % 50 ‘sini oluşturur.

TIRNAK MANTARI NASIL OLUŞUR

Tırnak, bir travma yaşadıktan sonra( el ve ayak tırnaklarının kırılması,tırnakların çok kısa kesilmesi,dar ayakkabının tırnağı sıkıştırması) güçsüz kaldığı için mantar organizmasının girmesine elverişli hale gelir.Travma geçirmiş ayak tırnağı mantara elverişli ortamı sağladığı için üremesi hızlanır.Tırnakta mantar yuvası oluştuğu zaman doğru bakım olmadan kendi kendisine kesinlikle geçmez ( iyileşmez). Yüksek topuklu,sivri burunlu,küçük ayakkabıların parmakları sıkıştırması,el ve ayak parmaklarının darbeye maruz kalması( çarpma,sert bir cismin üzerine düşmesi,ayak üzerine basılma). Tırnakları çok derin kesip yataklarına zarar vermek,şişen ayakların ayakkabı tarafından sıkması ve baskı da tırnak yataklarına zarar verir.

TIRNAK MANTARI NASIL BULAŞIR

Tırnak mantarı bulaşıcıdır. Tırnak mantarı doğrudan insan teması olmadan ortak kullanım alanlarından da bulaşıyor.Sıcak ve nemli alanlarda gelişen mantarlar havuzlardaki dezenfekte edilmemiş ayak banyolarında bile yaşayabiliyor.Bu nedenle özellikle tatil yaparken havuz başında geçirilen uzun zamanlarda çok dikkatli olmak gerekiyor.Kapalı ayakkabılar ve çoraplar ayağı sıcak ve nemli tuttuğu için mantar üremeye uygun ortam sağlanmış olur,bu koşullar altında da hızla çoğalır.Tırnak mantarı sıklıkla deri mantarının tırnağa bulaşmasıyla ortaya çıkar.Bu doğrudan yayılım yoluyla olabileceği gibi, mantarlı bölgenin kaşınması ile el tırnağına oradan da vücudun başka yerlerine bulaşabilir. Sterilize edilmemiş manikür ve pedikür aletleri, Ayakkabılar ve terlikler ( ortak kullanılan), Soyunma odaları, Bahçe.

TIRNAK MANTARININ BELİRTİLERİ

Tırnak yüzeyinde ve renginde değişiklik.( Beyaz,sarı,kahverengi,gri,yeşil)
Tırnaklarda pul,pul kalkma.
Tırnakta çatlak.
Tırnaklarda kalınlaşma.( Kalınlaşan tırnakta acı ve hassasiyet)
Ağır koku.
Tırnağın etrafı ve altı ,ölü deri ile doluluk.
Tırnak yatağından ayrılma.
Tırnakta boşalma.

KİMLER RİSK ALTINDA :

Bağışıklık sistemi yetersiz olanlar.
Dolaşım sorunları olanlar.
Ayak derisinde mantar enfeksiyonu olanlar.
65 Yaş üzeri olanlar.
Diabet hastaları.( Dış etkenlere karşı dirençleri düşüktür )
Atletler,koşucular ve dansçılar gibi ayaklarına fazla yüklenenler.
NOT :Tırnak mantarı sağlık sorunu olması yanında,tırnağın görüntüsünüde bozan ‘’kozmetik ‘’ bir sorundur.Görüntü olarak,tırnağın uç kısımlarının çatlaması ve kalınlaşması,bazen de tırnağın uç kısmından un gibi dökülmesi şeklinde görülür.Ayrıca tırnağı kalınlaştırdığı için tırnak batmasının başlıca sebeplerinden biridir.Kalınlaşmış tırnak vücudun dışarı açılan zayıf bir kapısı haline gelerek dış ortamdaki mikropların kolayca geçmesine neden olur.Bu sebepten kana mikrop karışması ile ölümlere dahi sebebiyet verebilir.

TIRNAK MANTARI BAKIM

Tırnak mantarının bakımı derinin mantarına göre daha zordur. Hem tırnaktaki mantar bakıma dirençli olabilir,hemde düzenli ve sürekli uygulanmadığında hastalık sürekli hale gelebilir. Bu nedenle kesintisiz 6_ 8 aylık bakımı düzenli uygulamak gerekir. Bakım sırasında herhangi bir nedenle ara vermeler söz konusu olmuşsa kesintisiz dönemin altı aya tamamlanması gerekir.Mantar sporlar halinde üremektedir.Sporlar kısa zaman içerisinde tamamen ölmediği için; oluşan düzelmeler mantarın geçtiği anlamına gelmez.
mantarli_tirnak_sonrasi mantarli_tirnak_sonrasi


MANTARA SON

mantarli_tirnak_sonrasi
mantarli_tirnak_sonrasi
mantarli_tirnak_sonrasi
mantarli_tirnak_sonrasi
mantarli_tirnak_sonrasi
Mantarlı Tırnak Bakımı Uygulamaları