Başa Dön
Danışma için hafta içi hafta sonu arayabilirsiniz.... Whatsapp Danışma bostancı ayak sağlığı merkezi0507 996 62 62
Bize mesaj gönderin
https://wa.me/905079966262
Çalışma saatleri
Pzt - Cts: 09:30 - 20:00

Biberiye Yağı

BİBERİYE YAĞI (ROSMARINUS OFFICINALIS / ROSEMARY OIL)

Tabia Pure Nature Biberiye Yağı, biberiye yapraklarında, bulunan distilasyonu yöntemi ile elde edilmektedir. Deri ve cilde canlılık verir. Saç derisine sürülebileceği gibi banyo suyuna katılarak da kullanılabilir.
 
KULLANIM ÖNERİSİ
Masaj yağı olarak; Karışımı hazırlamak için bir miktar taşıyıcı yağa (susam, badem vb.) 3-4 damla biberiye yağı eklenerek uygulanır. Dahilen kullanım için 1 bardak ılık suya  2-3 damla biberiye yağı eklenerek kullanılabilir. Vücudunuzda ihtiyaç duyulan bölgeye 2-3 damla damlatarak haricen cilde uygulanır. 
 

Bazı bilimsel araştırmalarda Biberiye Yağının;
• Antispazmodik olarak, solunum bozukluklarının giderilmesinde ve saçların büyümesinin derinin uyarılmasına yardımcı olduğu, (1)
•  Bağırsağın düz kaslarının rahatlamasında ve choleretic, hepatoprotektif ve antitumerojenik aktiviteye yönelik etki gösterdiği ve içeriğindeki  Rosmarinik asit sayesinde antioksidan etki gösterdiği, (1)
• Bileşenlerinden rosmarinik asit gibi kafeik asit türevlerinin bronşiyal astım, spazmogenik bozukluklar, peptik ülser, enflamatuar hastalıklar, hepatotoksisite, ateroskleroz, iskemik kalp hastalığı, katarakt, kanser  tedavisinde veya önlenmesinde terapötik bir potansiyele sahip olduğu, (1)
• Topikal kullanımda dolaşımı artırdığı,  romatik hastalıklarda ve dolaşım sorunların çözümün de  tedaviyi destekleyici etki gösterdiği, (2)
• Ağrı kesici ve iltihap azaltıcı etkiye sahip  olduğu, (3)
ileri sürülmüş ve ortaya konulmuştur.
 
(1) Al-Sereiti MR, Abu-Amer KM, Sen P. Pharmacology of rosemary (Rosmarinus officinalis Linn.) and its therapeutic potentials. Indian J Exp Biol 1999; 37: 124-30.
(2) Kraft K. M.D. Hobbs C.L.Ac. Pocket Atlas of Herbal Medicine,2004; 491 Blumental M. Herbal medicine, Exponded Commisyon E Monographs. 1998 WHO monographs, World Health 
Organization, Geneva, Switzerland, 1998 
(3) Adamsa M. ve ark. Medicinal herbs for the treatment of rheumatic disorders—A survey of European herbals from the 16th and 17th century, Journal of Ethnopharmacology 121 (2009) 343–359 
 

UÇUCU YAĞ KULLANIM BİÇİMLERİ VE GENEL UYARILAR 
• Uçucu (esansiyel) yağlardan yararlanma düzeyi kullanım biçimine bağlı olarak değişebilir.  Yarar düzeyini artırmak için abartılı kullanım, yarardan çok zarar da verebilir.
• Bu nedenle uçucu yağların kullanımında belli ilkelere uymak gerekmektedir.

1-Tabia Uçucu Yağları katkısız ve saf olarak elde edilmektedir. Bu nedenle geniş alanlarda deriye uygulanırken doğrudan kullanılmamalı taşıyıcı yağlarla mutlaka seyreltilmelidir.
2-Uçucu yağlar etiketsiz şişelere bölünerek kullanılmamalı, küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir.
3-Uçucu yağlar uygulama sırasında gözle temas ettirilmemeli, hepatit, epilepsi, kanser, parkinson, alerji gibi ciddi rahatsızlıkları olanlar önceden mutlaka doktorlarına danışmalıdır
4-Uçucu yağlar ilaç değildir. Doktorunuzun reçete ile yazdığı ilaçların yerine geçmez. Sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.
5-Dahili kullanımda uçucu yağ bir tatlı kaşığına 2-3 damla veya bir bardak meyve suyuna 4-5 damla, ya da çay şekerine 2-3 damla damlatılarak alınabilir. (çocuklarda yarısı)
6-Uçucu yağın kompres yapılarak kullanılması halinde mendil ya da peçeteye birkaç damla damlatılmalı ve gerekli bölgeye bastırılmalıdır.
7-Tabia Uçucu Yağları özellikle aromaterapi amaçlı olarak kullanılırken taşıyıcı olarak da kullanılabilen yağları ile her 100 ml için 5 damla damlatılıp karıştırılarak seyreltilmeli sonra yeterli miktar yağ, dairesel kaydırma ve bastırma hareketleri ile uygulanmalıdır.
8-Tabia Uçucu Yağları’nın salon veya odalarda ortam değiştirici olarak kullanımında koku lambaları üzerine 3-4 damla damlatmak ve lambanın ısıtmasına bırakmak yeterlidir. Birkaç dakika içerisinde ortam, kullanılan uçucu yağın türüne göre; sakinleştirici, dinlendirici, rahat nefes alınmasına yardım eden, sivrisineklerin ve haşerelerin uğramadığı bir niteliğe kavuşur.
9-Hamilelerin kullanmaması tavsiye edilir. Fazla kullanılan kekik yağı tiroid bezinin işlevini artırabilir. Bu nedenle guatr hastaları kullanmamalıdır.
10-Nane uçucu yağı, midelerinde hassasiyet olan veya bağırsaklarda tahriş olan kişilerde zarar verebilir. Aşırı dozdan kaçınılmalıdır. Kramp ve nefes alma güçlüklerine neden olabildiğinden bebek ve küçük çocuklara koklatılmamalıdır.

  Doğal

 Hayvanlar üzerinde test edilmemiştir.

 

* Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

logo

 

Etiketler: Biberiye Yağı ,tabia Biberiye Yağı