Başa Dön
Danışma için hafta içi hafta sonu arayabilirsiniz.... Whatsapp Danışma bostancı ayak sağlığı merkezi0507 996 62 62
Bize mesaj gönderin
https://wa.me/905079966262
Çalışma saatleri
Pzt - Cts: 09:30 - 20:00

Nane Yağı

NANE YAĞI (MENTA PIPPERITA)

Tabia Pure Nature Nane Yağı, nane yapraklarından buhar distilasyon yöntemi ile elde edilir. Zihni canlandırıcı etkiye sahiptir.
 
KULLANIM ŞEKLİ:

 

Masaj yağı olarak; Karışımı hazırlamak  için bir miktar taşıyıcı yağa (susam, badem vb.) 3-4 damla nane yağı eklenerek uygulanır. Dahilen kullanım için 1 bardak ılık suya 2-3 damla nane yağı eklenerek kullanılabilir. 

 

Yağ Kullanımı: Seyreltilerek ihtiyaç duydukça cilde uygulanabilir.

 

Bazı bilimsel araştırmalarda Nane Yağının;
• Ağız kokularını giderilmesinde  ve diş etleri kabarmalarını önlemede etkili olduğu, (1)
• Hamilelik dönemindeki mide bulantıların giderilmesinde ve kusmaların önüne geçmede etkili olduğu, (2)
• Antibakteriyal özellik gösterdiği, (3,4)
• Antifungal ve Antioksidan özelliklere sahip olduğu, (5,6,7)
• Radyasyondan koruyucu etkiye sahip olduğu, (8)
ileri sürülmüş ve ortaya konulmuştur.
 
(1) Stay FP. Herbal therapy in dentistry. The complete book of dental remedies. Avery Publishing Group, 1996.(1)
(2) Tayarani-Najaran Z1, Talasaz-Firoozi E, Nasiri R, Jalali N, Hassanzadeh M. Antiemetic activity of volatile oil from Mentha spicata and Mentha piperita in chemotherapy-inducednausea and vomiting. Ecancermedicalscience. 2013;7:290. (2)
(3) S. Kizil, N. Has¸imi, V. Tolan, E. Kilinc¸, and U. Yuksel, "Mineral ¨ content, essential oil components and biological activity of two mentha species (M. piperita L., M. spicata L.),” Turkish Journal of Field Crops, vol. 15, no. 2,
(4) M. Saokovic, P. D. Mari, D. Brikic, and J. L. D. Leo, Chemical Composition and AntiBacterial Activity of Essential Oils of Ten Aromatic Plants Against Human Pathogenic Bacteria, Food Global Science Books, 2007 (3)
(6) A. K. Tyagi and A. Malik, "Liquid and vapour-phase antifungal activities of selected essential oils against Candida albicans: microscopic observations and chemical characterization of
cymbopogon citratus,” BMC Complementary and Alternative Medicine, vol. 10, article 65, 2010 (4)
(7) S. Kizil, N. Haşimi, V. Tolan, E. Kilinc¸, and U. Yuksel, "Mineral ¨ content, essential oil components and biological activity of two mentha species (M. piperita L., M. spicata L.),” Turkish Journal of Field Crops, vol. 15, no. 2, pp. 148–153, 2010
(8) M. Baliga and S. Rao, "Radioprotective potential of mint: a brief review,” Journal of Cancer Research and Therapeutics, vol. 6, no. 3, pp. 255–262, 2010.(5)
 
UÇUCU YAĞ KULLANIM BİÇİMLERİ VE GENEL UYARILAR 
• Uçucu (esansiyel) yağlardan yararlanma düzeyi kullanım biçimine bağlı olarak değişebilir. Yarar düzeyini artırmak için abartılı kullanım, yarardan çok zarar da verebilir.
• Bu nedenle uçucu yağların kullanımında belli ilkelere uymak gerekmektedir.

1-Tabia Uçucu Yağları katkısız ve saf olarak elde edilmektedir. Bu nedenle geniş alanlarda deriye uygulanırken doğrudan kullanılmamalı taşıyıcı yağlarla mutlaka seyreltilmelidir.
2-Uçucu yağlar etiketsiz şişelere bölünerek kullanılmamalı, küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir.
3-Uçucu yağlar uygulama sırasında gözle temas ettirilmemeli, hepatit, epilepsi, kanser, parkinson, alerji gibi ciddi rahatsızlıkları olanlar önceden mutlaka doktorlarına danışmalıdır
4-Uçucu yağlar ilaç değildir. Doktorunuzun reçete ile yazdığı ilaçların yerine geçmez. Sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.
5-Dahili kullanımda uçucu yağ bir tatlı kaşığına 2-3 damla veya bir bardak meyve suyuna 4-5 damla, ya da çay şekerine 2-3 damla damlatılarak alınabilir. (çocuklarda yarısı)
6-Uçucu yağın kompres yapılarak kullanılması halinde mendil ya da peçeteye birkaç damla damlatılmalı ve gerekli bölgeye bastırılmalıdır.
7-Tabia Uçucu Yağları özellikle aromaterapi amaçlı olarak kullanılırken taşıyıcı olarak da kullanılabilen yağları ile her 100 ml için 5 damla damlatılıp karıştırılarak seyreltilmeli sonra yeterli miktar yağ, dairesel kaydırma ve bastırma hareketleri ile uygulanmalıdır.
8-Tabia Uçucu Yağları’nın salon veya odalarda ortam değiştirici olarak kullanımında koku lambaları üzerine 3-4 damla damlatmak ve lambanın ısıtmasına bırakmak yeterlidir. Birkaç dakika içerisinde ortam, kullanılan uçucu yağın türüne göre; sakinleştirici, dinlendirici, rahat nefes alınmasına yardım eden, sivrisineklerin ve haşerelerin uğramadığı bir niteliğe kavuşur.
9-Hamilelerin kullanmaması tavsiye edilir. Fazla kullanılan kekik yağı tiroid bezinin işlevini artırabilir. Bu nedenle guatr hastaları kullanmamalıdır.
10-Nane uçucu yağı, midelerinde hassasiyet olan veya bağırsaklarda tahriş olan kişilerde zarar verebilir. Aşırı dozdan kaçınılmalıdır. Kramp ve nefes alma güçlüklerine neden olabildiğinden bebek ve küçük çocuklara koklatılmamalıdır.

  Doğal

 Hayvanlar üzerinde test edilmemiştir.

 Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

 

logo

Etiketler: Nane Yağı,tabia Nane Yağı