Başa Dön
Danışma için hafta içi hafta sonu arayabilirsiniz.... Whatsapp Danışma bostancı ayak sağlığı merkezi0507 996 62 62
Bize mesaj gönderin
https://wa.me/905079966262
Çalışma saatleri
Pzt - Cts: 09:30 - 20:00

Lavanta Yağı

LAVANTA YAĞI (LAVANDER OİL LAVANDULA OFFİCİNALİS)

Tabia Pure Nature Lavanta Yağı, lavanta çiceklerinden buhar distilasyon yöntemi ile elde edililir. 

 

KULLANIM ÖNERİSİ

Masaj yağı olarak; Karışımı hazırlamak için bir miktar taşıyıcı yağa (susam, badem vb.) 3-4 damla lavanta yağı eklenerek uygulanır. Dahilen kullanım için 1 bardak ılık suya 2-3 damla lavanta yağı eklenerek kullanılabilir.

 

Bazı bilimsel araştırmalarda Lavanta Yağının;

• Yatıştırıcı, sakinleştirici etkisi olduğu, (1)
• Nörodepresan etkiye (uyku süresini uzatır) sahip olduğu, motor aktiviteleri azalttığı, uykuya geçişi kolaylaştırıp yatıştırıcı ve sakinleştirici etkiye sahip olduğu, (2)
• Antiseptik özelliğenin bulunduğu, (3)
• Bit önleyici ürünlerle aynı bileşeni içerdiği ve bit ve böceklerin uzaklaştırılmasında etkili olduğu 
ileri sürülmüş ve ortaya konulmuştur.
 
(1) Cavanagh HM, Wilkinson JM (2002). Biological activities of lavender essential oil, Phytother. Res. 16: 301-308 
(2) Buchbauer G, Jirovetetz L, Jager W, Dietrich H, Plank C. Aromatherapy: evidence for sedative effects of the essential oil of lavender after inhalation. Zeitschrift für Naturforschung 
1991;46:1067–72 
(3) Guillemain J, Rousseau A, Delaveau P. Neurodepressive effects of the essential oil of Lavandula angustifolia Mill. Annales Pharmaceutiques Francaises 1989;47:337–43.
(4) Canyon DV1, Speare R. A comparison of botanical and synthetic substances commonly used to prevent head lice (Pediculushumanus var. capitis) infestation. Int J Dermatol. 2007 Apr;46(4):422-6.
 
UÇUCU YAĞ KULLANIM BİÇİMLERİ VE GENEL UYARILAR
• Uçucu (esansiyel) yağlardan yararlanma düzeyi kullanım biçimine bağlı olarak değişebilir. Yarar düzeyini artırmak için abartılı kullanım, yarardan çok zarar da verebilir.
• Bu nedenle uçucu yağların kullanımında belli ilkelere uymak gerekmektedir.

1-Tabia Uçucu Yağları katkısız ve saf olarak elde edilmektedir. Bu nedenle geniş alanlarda deriye uygulanırken doğrudan kullanılmamalı taşıyıcı yağlarla mutlaka seyreltilmelidir.
2-Uçucu yağlar etiketsiz şişelere bölünerek kullanılmamalı, küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir.
3-Uçucu yağlar uygulama sırasında gözle temas ettirilmemeli, hepatit, epilepsi, kanser, parkinson, alerji gibi ciddi rahatsızlıkları olanlar önceden mutlaka doktorlarına danışmalıdır
4-Uçucu yağlar ilaç değildir. Doktorunuzun reçete ile yazdığı ilaçların yerine geçmez. Sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.
5-Dahili kullanımda uçucu yağ bir tatlı kaşığına 2-3 damla veya bir bardak meyve suyuna 4-5 damla, ya da çay şekerine 2-3 damla damlatılarak alınabilir. (çocuklarda yarısı)
6-Uçucu yağın kompres yapılarak kullanılması halinde mendil ya da peçeteye birkaç damla damlatılmalı ve gerekli bölgeye bastırılmalıdır.
7-Tabia Uçucu Yağları özellikle aromaterapi amaçlı olarak kullanılırken taşıyıcı olarak da kullanılabilen yağları ile her 100 ml için 5 damla damlatılıp karıştırılarak seyreltilmeli sonra yeterli miktar yağ, dairesel kaydırma ve bastırma hareketleri ile uygulanmalıdır.
8-Tabia Uçucu Yağları’nın salon veya odalarda ortam değiştirici olarak kullanımında koku lambaları üzerine 3-4 damla damlatmak ve lambanın ısıtmasına bırakmak yeterlidir. Birkaç dakika içerisinde ortam, kullanılan uçucu yağın türüne göre; sakinleştirici, dinlendirici, rahat nefes alınmasına yardım eden, sivrisineklerin ve haşerelerin uğramadığı bir niteliğe kavuşur.
9-Hamilelerin kullanmaması tavsiye edilir. Fazla kullanılan kekik yağı tiroid bezinin işlevini artırabilir. Bu nedenle guatr hastaları kullanmamalıdır.

 

  

 Doğal

 Hayvanlar üzerinde test edilmemiştir.

 Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

logo

Etiketler: Lavanta Yağı,tabia Lavanta Yağı