Başa Dön
Danışma için hafta içi hafta sonu arayabilirsiniz.... Whatsapp Danışma bostancı ayak sağlığı merkezi0507 996 62 62
Bize mesaj gönderin
https://wa.me/905079966262
Çalışma saatleri
Pzt - Cts: 09:30 - 20:00

Kekik Yağı

KEKİK YAĞI (THYME OİL ORİGANUM ONİTES)

Tabia Pure Nature Kekik Yağı, kekik yapraklarından su buharı distilasyonu yöntemi ile elde edilir

 

KULLANIM ÖNERİSİ

Masaj yağı olarak; Karışımı hazırlamak için bir miktar taşıyıcı yağa (susam, badem vb.) 3-4 damla kekik yağı eklenerek uygulanır. Dahilen kullanım için 1 bardak ılık suya 2-3 damla kekik yağı eklenerek kullanılabilir.

 

Bazı bilimsel araştırmalarda Kekik Yağının;

• Antifungal etki gösterdeği, (1)
• Anti mikrobiyal özelliği olduğu, (2)
• Anti-enflamutuar, Anti spazmodik , Antiseptik özellikleri olduğu, (3)
• Ağrı kesici özelliği olduğu, (4) 
ileri sürülmüş ve ortaya konulmuştur.
 
 (1) Manohar, V., Ingram, C., Gray, J., Talpur, N.A., Echard, B.W.,Bagchi, D., Preuss, H.G., 2001. Antifungal activities of origanum oil against Candida albicans. Mol. Cell. Biochem. 228, 111–117.
(2) Rahşan Ertürk, Cem Çelik, Rakibe Kaygusuz, Hüseyin Aydın. Antimicrobial activities of commercial essential oils of thyme and mint. Cumhuriyet Med J 2010; 32: 281-286.
(3) Baser KH1. Biological and pharmacological activities of carvacrol and carvacrol bearing essential oils. Curr Pharm Des. 2008;14(29):3106-19 
(4) Öztürk  Y, Aydın S, Beis R, Baser H. Investigation of Origanum onites, Sideritis congesta and Satureja cuneifolia Essential Oils for Analgesic Activity.Phytotherapy Research 10,342-344 (1996).
 
UÇUCU YAĞ KULLANIM BİÇİMLERİ VE GENEL UYARILAR

 • Uçucu (esansiyel) yağlardan yararlanma düzeyi kullanım biçimine bağlı olarak değişebilir. Yarar düzeyini artırmak için abartılı kullanım, yarardan çok zarar da verebilir.

• Bu nedenle uçucu yağların kullanımında belli ilkelere uymak gerekmektedir.

1-Tabia Uçucu Yağları katkısız ve saf olarak elde edilmektedir. Bu nedenle geniş alanlarda deriye uygulanırken doğrudan kullanılmamalı taşıyıcı yağlarla mutlaka seyreltilmelidir.
2-Uçucu yağlar etiketsiz şişelere bölünerek kullanılmamalı, küçük çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir.
3-Uçucu yağlar uygulama sırasında gözle temas ettirilmemeli, hepatit, epilepsi, kanser, parkinson, alerji gibi ciddi rahatsızlıkları olanlar önceden mutlaka doktorlarına danışmalıdır
4-Uçucu yağlar ilaç değildir. Doktorunuzun reçete ile yazdığı ilaçların yerine geçmez. Sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.
5-Dahili kullanımda uçucu yağ bir tatlı kaşığına 2-3 damla veya bir bardak meyve suyuna 4-5 damla, ya da çay şekerine 2-3 damla damlatılarak alınabilir. (çocuklarda yarısı)
6-Uçucu yağın kompres yapılarak kullanılması halinde mendil ya da peçeteye birkaç damla damlatılmalı ve gerekli bölgeye bastırılmalıdır.
7-Tabia Uçucu Yağları özellikle aromaterapi amaçlı olarak kullanılırken taşıyıcı olarak da kullanılabilen yağları ile her 100 ml için 5 damla damlatılıp karıştırılarak seyreltilmeli sonra yeterli miktar yağ, dairesel kaydırma ve bastırma hareketleri ile uygulanmalıdır.
8-Tabia Uçucu Yağları’nın salon veya odalarda ortam değiştirici olarak kullanımında koku lambaları üzerine 3-4 damla damlatmak ve lambanın ısıtmasına bırakmak yeterlidir. Birkaç dakika içerisinde ortam, kullanılan uçucu yağın türüne göre; sakinleştirici, dinlendirici, rahat nefes alınmasına yardım eden, sivrisineklerin ve haşerelerin uğramadığı bir niteliğe kavuşur.
9-Hamilelerin kullanmaması tavsiye edilir.Fazla kullanılan kekik yağı tiroid bezinin işlevini artırabilir. Bu nedenle guatr hastaları kullanmamalıdır.

 

  

 Doğal

 Hayvanlar üzerinde test edilmemiştir.


 Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

 

logo


Etiketler: Kekik Yağı ,tabia Kekik Yağı